Glogierówka

Glogierówka ma owoce średnie lub małe, owalne, gładkie, bardzo kształtne, lśniące jakby polakierowane, białe z prześlicznym jaskrawo czerwonym rumieńcem. Mięsiwo białe, miękkie, deserowe, rozpływające się, słodkie, soczyste, bardzo smaczne. Jedno z najlepszych i najcenniejszych jabłek polskich. Dojrzewanie rozpoczyna się od listopada i trwa do stycznia, a z chłodnych wilgotniejszych ziemi w zimnych piwnicach przechowywane przetrzymuje się czasem do marca. Gdziekolwiek glogierówka mogłaby się udać dobrze, to należy bez żadnego wahania ten prawdziwy klejnot drogocenny polskiej pomologii rozpowszechniać. Owoce dobrze znoszą nawet najdalsze przewozy, nie odgniatają się, ponieważ owoc przed zupełnym dojrzeniem jest jeszcze dostatecznie twardy, a w czasie zupełnej dojrzałości ścisły.

Drzewo rośnie słabo, gałęzie miewa zazwyczaj cienkie i drobne, zwieszone prawie do samej ziemi. W młodości powinno być przycinane krótko nad oczkami zwróconymi do wewnątrz korony, aby otrzymać gałęzie grubsze i bardziej wzniesione ku górze. Wymaga gruntu gliniastego, żyznego, ciepłego, utrzymującego dostateczną wilgoć przez całe lato. Rodzi od wczesnej młodości obficie i corocznie, o ile drzewo jest dostatecznie w czasie owocowania zasilane nawozami ciekłymi. Wyjątkowo dobrze i obficie rodzi piękne owoce tam, gdzie między drzewami uprawiane są rośliny warzywne lub rolne na silnych nawozach. Na mrozy zupełnie wytrzymałe nawet w okolicach dosyć daleko na północ wysuniętych.

Sadzona na ziemiach wilgotnych torfiastych na wysokich kopcach znakomicie udaje się i rodzi prześliczne duże owoce. Cierpi od grzybków pasożytniczych, przez to trzeba nawozić je w czasie owocowania mączką rogową, kainitem z tomasówką i starannie opryskiwać cieczą bordoską.

Glogierówka jako drzewo wysokopienne wymaga koniecznie dla otrzymania silnego pnia szczepienia podwójnego na ten cel najlepszą jest titówka lub Belle de Boskoop.

Wyśmienita odmiana ta jako drzewo słabo rosnące nadaje się bardzo dobrze do sadzenia w sadach wysokopiennych , a głównie krzaczastych do wypełniania wolnych miejsc między drzewami rzadko rozsadzonymi lub do sadzenia na przemian z krzakami. Może zupełnie wygodnie przez 15 – 20 lat pomieścić się na przestrzeni tylko jednego metra kwadratowego.